Faktury VAT w praktyce

Miejscowość: Kraków
Termin: 2018-10-26 Zobacz inne terminy tego szkolenia.
Czas trwania: 1 dzień

Szkolenie „Faktury VAT” jest przeznaczone zarówno dla osób, które zajmują się technicznymi aspektami fakturowania, jak również dla osób zajmujących się w służbach finansowo księgowych kwestiami związanymi z fakturami VAT. Szkolenie stanowi ciekawy przykład połączenia zagadnień technicznych z zagadnieniami podatkowymi, które mają wpływ na prawidłowe fakturowanie.

Praktyczne przykłady (min. w zakresie terminów wystawiania faktur, przeliczania na złotówki, itp.) przydają szkoleniu formę warsztatową. Na szkoleniu zostaną omówione wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z fakturowaniem krajowym oraz międzynarodowym.

1. Rodzaje dokumentów

• faktury
  • paragony fiskalne
  • dokumenty zrównane z fakturami VAT
  • status faktury pro forma

2. Zasady wystawiania faktur VAT w kontekście momentu powstania obowiązku podatkowego w obrocie krajowym

• obowiązkowe elementy faktury
  • termin wystawienia faktury a moment powstania obowiązku podatkowego względem poszczególnych rodzajów czynności (m.in. dostawa towarów, najem, dzierżawa, usługi budowlane, WDT, eksport itd.)
  • przedpłaty w obrocie krajowym i międzynarodowym (obowiązek podatkowy; faktury zaliczkowe)
  • błędy dotyczące fakturowania i ich skutki

3. Elementy podlegające uwzględnieniu w podstawie opodatkowania a ich ujmowanie w treści faktury

• kwota należna jako podstawa opodatkowania
  • elementy podlegające uwzględnieniu w podstawie opodatkowania (koszty transportu, ubezpieczenie, opakowanie itd.)
  • prezentacja elementów podlegających uwzględnieniu w podstawie opodatkowania w treści wystawianej faktury

4. Zasady rozliczania i dokumentowania transakcji międzynarodowych

• WDT (w tym stosowania 0% stawki VAT)
  • WNT
  • Eksport towarów (w tym stosowanie 0% stawki podatku VAT)
  • Import towarów
  • „eksport” usług
  • „import” usług

5. Faktury korygujące

• zasady i przyczyny wystawiania faktur korygujących
  • termin wystawienia faktur korygujących
  • wymóg posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej
  • rozliczenie faktury korygującej bez posiadania potwierdzenia jej odbioru
  • rozliczanie faktur korygujących „in minus” po stronie sprzedawcy/nabywcy
  • rozliczanie faktur korygujących „ in plus” po stronie sprzedawcy/nabywcy
  • faktury korygujące „zbiorcze”

6. Dokumenty wewnętrzne w kontekście WNT, importu usług, mechanizmu „odwrotnego obciążenia”

7. Faktury „elektroniczne”

• warunki których spełnienie jest konieczne dla wystawiania i przesłania faktury w formie elektronicznej
  • integralność treści faktury „elektronicznej”
  • autentyczność faktury „elektronicznej”
  • praktyczne problemy dot. faktur „elektronicznych”
  • archiwizowanie faktur w formie elektronicznej

8. Zasady wystawiania i ujmowania not korygujących

9. Zasady wystawiania duplikatów faktur

10. Odsprzedaż (refakturowanie) usług

• warunki konieczne dla zaistnienia możliwości odsprzedaży usług
  • „refaktura” a nota obciążeniowa
  • moment powstania obowiązku podatkowego dla odsprzedawanej usługi
  • termin wystawienia tzw. „refaktury”

11. Zagadnienia szczególne dotyczące faktur VAT

• „pusta faktura” a obowiązek zapłaty podatku VAT (art. 108 ustawy o VAT)
  • anulowanie faktury
  • „wyzerowanie” faktury

12. Pozostałe dokumenty związane z transakcjami dokonywanymi przez podatników

• ciężar dowodowy w zakresie wykazaniu faktu dokonania transakcji
  • umowa, faktura dowód zapłaty a kwestia udowodnienia realizacji transakcji
  • poszczególne rodzaje dokumentów potwierdzające dokonanie transakcji (dokumenty magazynowe, raporty, notatki, korespondencja handlowa itp.)
  • „należyta staranność” w podatku VAT w kontekście kontroli organów administracji podatkowej