Faktury VAT w praktyce

Miejscowość: Łódź
Termin: 2018-10-25 Zobacz inne terminy tego szkolenia.
Czas trwania: 1 dzień

Szkolenie „Faktury VAT” jest przeznaczone zarówno dla osób, które zajmują się technicznymi aspektami fakturowania, jak również dla osób zajmujących się w służbach finansowo księgowych kwestiami związanymi z fakturami VAT. Szkolenie stanowi ciekawy przykład połączenia zagadnień technicznych z zagadnieniami podatkowymi, które mają wpływ na prawidłowe fakturowanie.

Praktyczne przykłady (min. w zakresie terminów wystawiania faktur, przeliczania na złotówki, itp.) przydają szkoleniu formę warsztatową. Na szkoleniu zostaną omówione wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z fakturowaniem krajowym oraz międzynarodowym.

1. Rodzaje dokumentów

• faktury
  • paragony fiskalne
  • dokumenty zrównane z fakturami VAT
  • status faktury pro forma

2. Zasady wystawiania faktur VAT w kontekście momentu powstania obowiązku podatkowego w obrocie krajowym

• obowiązkowe elementy faktury
  • termin wystawienia faktury a moment powstania obowiązku podatkowego względem poszczególnych rodzajów czynności (m.in. dostawa towarów, najem, dzierżawa, usługi budowlane, WDT, eksport itd.)
  • przedpłaty w obrocie krajowym i międzynarodowym (obowiązek podatkowy; faktury zaliczkowe)
  • błędy dotyczące fakturowania i ich skutki

3. Elementy podlegające uwzględnieniu w podstawie opodatkowania a ich ujmowanie w treści faktury

• kwota należna jako podstawa opodatkowania
  • elementy podlegające uwzględnieniu w podstawie opodatkowania (koszty transportu, ubezpieczenie, opakowanie itd.)
  • prezentacja elementów podlegających uwzględnieniu w podstawie opodatkowania w treści wystawianej faktury

4. Zasady rozliczania i dokumentowania transakcji międzynarodowych

• WDT (w tym stosowania 0% stawki VAT)
  • WNT
  • Eksport towarów (w tym stosowanie 0% stawki podatku VAT)
  • Import towarów
  • „eksport” usług
  • „import” usług

5. Faktury korygujące

• zasady i przyczyny wystawiania faktur korygujących
  • termin wystawienia faktur korygujących
  • wymóg posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej
  • rozliczenie faktury korygującej bez posiadania potwierdzenia jej odbioru
  • rozliczanie faktur korygujących „in minus” po stronie sprzedawcy/nabywcy
  • rozliczanie faktur korygujących „ in plus” po stronie sprzedawcy/nabywcy
  • faktury korygujące „zbiorcze”

6. Dokumenty wewnętrzne w kontekście WNT, importu usług, mechanizmu „odwrotnego obciążenia”

7. Faktury „elektroniczne”

• warunki których spełnienie jest konieczne dla wystawiania i przesłania faktury w formie elektronicznej
  • integralność treści faktury „elektronicznej”
  • autentyczność faktury „elektronicznej”
  • praktyczne problemy dot. faktur „elektronicznych”
  • archiwizowanie faktur w formie elektronicznej

8. Zasady wystawiania i ujmowania not korygujących

9. Zasady wystawiania duplikatów faktur

10. Odsprzedaż (refakturowanie) usług

• warunki konieczne dla zaistnienia możliwości odsprzedaży usług
  • „refaktura” a nota obciążeniowa
  • moment powstania obowiązku podatkowego dla odsprzedawanej usługi
  • termin wystawienia tzw. „refaktury”

11. Zagadnienia szczególne dotyczące faktur VAT

• „pusta faktura” a obowiązek zapłaty podatku VAT (art. 108 ustawy o VAT)
  • anulowanie faktury
  • „wyzerowanie” faktury

12. Pozostałe dokumenty związane z transakcjami dokonywanymi przez podatników

• ciężar dowodowy w zakresie wykazaniu faktu dokonania transakcji
  • umowa, faktura dowód zapłaty a kwestia udowodnienia realizacji transakcji
  • poszczególne rodzaje dokumentów potwierdzające dokonanie transakcji (dokumenty magazynowe, raporty, notatki, korespondencja handlowa itp.)
  • „należyta staranność” w podatku VAT w kontekście kontroli organów administracji podatkowej

Ekspert Instytutu z zakresu podatku VAT

Prawnik

Absolwent

• Uniwersytet Jagielloński - Wydział Prawa i Administracji

Od 13 lat zajmuje się doradztwem podatkowym. W tym okresie współpracował z największymi firmami doradztwa podatkowego. Reprezentuje Klientów przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi.

Autor licznych publikacji podatkowych oraz komentarzy na łamach m.in. Rzeczpospolitej, Gazety Prawnej, Vademecum Głównego Księgowego. Współautor Leksykonu VAT.

Szkolenie bardzo dobre merytorycznie

Aneta Gierczak
Dyckerhoff

Szkolenie przygotowane i przeprowadzone w sposób profesjonalny i wyczerpujący, staranny i rzetelny. Na każde pytanie została udzielona odpowiedź