Miejscowość: Poznań (zobacz inne kursy z tego miasta)
Termin: 2019-02-07 Zobacz inne terminy tego kursu.

Cel szkolenia "Należyta staranność w podatku VAT – bezpieczeństwo transakcji i odliczeń podatku VAT"

• przekazanie teoretycznej i praktycznej wiedzy w zakresie zachowania należytej staranności przez podatnika podatku VAT
  • możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na przykładach
  • okazja do zadawania własnych pytań prowadzącemu warsztat doradcy podatkowemu i radcy prawnemu
  • wymiana doświadczeń z innymi Uczestnikami szkolenia

Korzyści dla uczestników szkolenia:

• pełny zakres wiedzy teoretycznej
  • pełny zakres wiedzy praktycznej poparty przykładami praktycznymi
  • możliwość konsultowania swoich wątpliwości z doradcą podatkowym i radcą prawnym prowadzącym szkolenie  w trakcie szkolenia
  • możliwość wymiany doświadczeń z pozostałymi uczestnikami szkolenia
  • szeroki zakres materiałów szkoleniowych

Dla kogo:

• księgowi
  • przedsiębiorcy
  • członkowie zarządu i rady nadzorczej
  • specjaliści podatkowi, w tym specjaliści CIT, PIT i VAT
  • właściciele biur rachunkowych
  • pozostałe osoby zainteresowane chcące poszerzyć swoją wiedzę i kwalifikacje

1. Analiza wydanej przez MF metodyki w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych:

• czym jest należyta staranność kupiecka? definicja
  • dobra wiara podatnika
  • forma prawna metodyki
  • zakres podmiotowy i przedmiotowy metodyki: transakcje krajowe oraz transakcje transgraniczne (WDT/ WNT)
  • zakres ochrony wynikający z publikacji metodyki
  • kryteria formalne wynikające z metodyki dotyczące oceny kontrahenta (na etapie zawierania transakcji i jej kontynuacji)
  • kryteria transakcyjne wynikające z metodyki dotyczące oceny kontrahenta (na etapie zawierania transakcji i jej kontynuacji)
  • geneza i przebieg konsultacji podatkowych w sprawie metodyki w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych
  • należyta staranność kupiecka w świetle stanowiska TSUE
  • należyta staranność kupiecka w świetle orzecznictwa polskich sądów administracyjnych
  • należyta staranność kupiecka w świetle praktyki polskich organów podatkowych
  • metodyka a bezpieczeństwo obrotu gospodarczego

2. Należyta staranność podatnika a prawo do odliczenia podatku VAT

• prawo do odliczenia podatku VAT jako fundamentalne prawo podatnika (w świetle stanowiska TSUE, orzecznictwa polskich sądów administracyjnych i praktyki organów skarbowych)
  • skutki braku należytej staranności kupieckiej – kwestionowanie rozliczeń podatnika w łańcuchu transakcji
  • kiedy podatnik traci prawo do odliczenia podatku VAT?
  • ciężar dowodowy – kto ma udowodnić prawo do odliczenia?
  • możliwość implementacji metodyki w praktyce
  • prawo do odliczenia podatku VAT a „puste” faktury VAT
  • odpowiedzialność karna i karna skarbowa za wystawianie „pustych” faktur VAT

3. Zasady opracowywania wewnętrznych procedur w firmie w zakresie weryfikacji kontrahentów

• komu potrzebna jest procedura?
  • istota sformalizowanych procedur weryfikacyjnych
  • elementy procedury
  • weryfikacja formalna vs. weryfikacja merytoryczna
  • ryzyka dla działalności przedsiębiorstwa związane ze stwierdzeniem braku należytej staranności, w tym ryzyko zabezpieczenia zobowiązania podatkowego, rygor natychmiastowej wykonalności, wpływ na płynność finansową firmy

4. Co robić i jak się zachowywać w trakcie kontroli dotyczącej odliczenia podatku VAT ciężar dowodowy, strategia postępowania

5.  Odpowiedzialność karna i karna - skarbowa członków zarządu, pracowników i właścicieli firm – praktyka równoległego wszczynania postepowań oraz analiza możliwości ochrony

• wpływ postepowania karnego skarbowego na postepowanie podatkowe dotyczące podatku VAT
  • zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego
  • możliwość obrony przed odpowiedzialnością karną skarbową

Radca Prawny

Studia ukończyła z wyróżnieniem jako najlepsza absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest też absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku: „Controlling i analiza ekonomiczna przedsiębiorstw”.

Doświadczenie zdobyła jako pracownik organów administracji skarbowej oraz największych kancelarii prawnych i firm audytorsko – księgowych, obsługując klientów indywidualnych, podmioty gospodarcze oraz jednostki sektora finansów publicznych.

Jest członkiem komisji rewizyjnej Okręgowej Izby Radców Prawnych oraz członkiem komisji do spraw karno-skarbowych Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących podatku od towarów i usług, podatku od nieruchomości, podatków dochodowych, zagadnień z pogranicza prawa cywilnego i podatkowego, optymalizacji podatkowych oraz spraw karno – skarbowych. Jako pełnomocnik reprezentuje Podatników w licznych postępowaniach podatkowych i kontrolach przed organami podatkowymi i celno – skarbowymi. Reprezentuje również Klientów w sporach przed Sądami Administracyjnymi. Posiada również doświadczenie w sporządzaniu dokumentacji cen transferowych.