Przychody i koszty podatkowe - bieżące problemy i sposoby ich rozwiązania

Miejscowość: Rzeszów
Termin: 2018-10-26 Zobacz inne terminy tego szkolenia.

1. Przychody (nie) podatkowe - czy wszystkie wpływy do jednostki gospodarczej to przychody podatkowe?

• świadczenia otrzymane w naturze (nieodpłatne świadczenia) oraz otrzymane świadczenia rzeczowe, a przychód podatkowy - czy otrzymany gratis jest przychodem z działalności gospodarczej? Zasady wyceny oraz powstawania obowiązku podatkowego
  • przychody rozliczane w okresach rozliczeniowych - kiedy powstaje przychód podatkowy, problem długości okresu rozliczeniowego na przełomie roku (np. w kontekście zmiany formy opodatkowania)
  • przychody rozliczane kasowo - zasady, przykłady oraz obowiązki dokumentacyjno-sprawozdawcze
  • świadczenia otrzymane (pełnione) nieodpłatnie np. poręczenie, gwarancja, promesa, pełnienie obowiązków członka zarządu bez wynagrodzenia
  • przegląd bieżącego orzecznictwa sądów administracyjnych, interpretacji podatkowych, komunikatów i wyjaśnień (ostrzeżeń) Ministerstwa Finansów

2. Koszty (nie) uzyskania przychodów - czyli, które wydatki mogą być kosztami podatkowymi, a które nie?

• koszty na rzecz pracowników, współpracowników oraz kontrahentów w tym np. wydatki na organizację imprezy integracyjnej, wydatki na szkolenia krajowe i zagraniczne, świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników, ubezpieczenia dobrowolne, premie oraz nagrody pieniężne i rzeczowe, świadczenia wynikające z przepisów BHP, świadczenia socjalne i wynikające z ZFŚS, wydatki związane z wydarzeniami okolicznościowymi (pogrzeb, ślub, jubileusz itp.)
  • koszty reprezentacji i reklamy, w tym wydatki na prezenty i drobne upominki, sponsoring, wydatki na usługi gastronomiczne, finansowanie kosztów noclegu i podróży, udostępnienie wyposażenia sklepów itp.
  • wierzytelności jako koszt uzyskania przychodów - w tym: w jakich okolicznościach wierzytelność może być kosztem uzyskania przychodu, zasady dokumentowania i obowiązki podatnika z tym związane, moment zaliczenia wierzytelności do kosztów podatkowych, wierzytelności przedawnione i umorzone a możliwość ich rozliczenia w kosztach podatkowych
  • korekty kosztów - rozliczać na bieżąco - czy wstecz?
  • przepisy obowiązujące od 01.01.2018 r. a działalność reklamowa

3. Samochód w działalności gospodarczej od A do Z w kontekście podatków dochodowych oraz podatku VAT

• zasady ustalania wartości początkowej samochodu (czy można ustalić wartość w oparciu o operat szacunkowy?, zagubienie dowodu zakupu, a wartość początkowa)
  • podatkowe zasady amortyzacji środków transportu z uwzględnieniem specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej oraz ich wykorzystania (podwyższanie oraz obniżanie stawek amortyzacyjnych, jednorazowa amortyzacja - pomoc de minimis zasady korzystania)
  • zakup nowych środków transportu a nowe zasady amortyzacji obowiązujące od 01.08.2017 r.
  • VAT-26 - zasada odliczania 100% Vatu naliczonego od samochodów osobowych - terminy i obowiązki podatnika w tym zakresie
  • zmiana przeznaczenia środka transportu w okresie korekty VAT - zasady ustalania korekty podatku VAT (w tym sprzedaż w tzw. okresie korekty)
  • stosowanie stawek VAT przy sprzedaży środków transportu (stawka podstawowa, obniżona, zwolniona oraz VAT marża)

Ekspert Instytutu z zakresu rachunkowości i podatków