Samochód w firmie – zasady rozliczeń w 2019

Miejscowość: Szczecin (zobacz inne kursy z tego miasta)
Termin: 2019-02-13 Zobacz inne terminy tego kursu.

Cel szkolenia "Samochód w firmie – zasady rozliczeń w 2019"

• przekazanie teoretycznej i praktycznej wiedzy w zakresie rozliczania podatków dotyczących samochodów w firmie
  • możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na przykładach
  • okazja do zadawania własnych pytań prowadzącemu warsztat doradcy podatkowemu i radcy prawnemu
  • wymiana doświadczeń z innymi Uczestnikami szkolenia

Korzyści dla uczestników szkolenia

• pełny zakres wiedzy teoretycznej
  • pełny zakres wiedzy praktycznej poparty przykładami praktycznymi
  • możliwość konsultowania swoich wątpliwości z doradcą podatkowym i radcą prawnym prowadzącym szkolenie  w trakcie szkolenia
  • możliwość wymiany doświadczeń z pozostałymi uczestnikami szkolenia;
  • szeroki zakres materiałów szkoleniowych

Dla kogo

• księgowi
  • przedsiębiorcy
  • specjaliści podatkowi, w tym specjaliści CIT, PIT i VAT
  • właściciele biur rachunkowych
  • pozostałe osoby zainteresowane chcące poszerzyć swoją wiedzę i kwalifikacje

1. Rozliczenia dotyczące podatku VAT

• Definicje legalne: samochód osobowy, ciężarowy, pojazd samochodowy, nowy środek transportu – jak czytać słowniczek?
  • Badania techniczne pojazdów – a status pojazdu samochodowego
  • Leasing, najem lub zakup samochodu ? – porównanie metod pozyskania samochodu w firmie
  • Ogólne zasady związane z odliczaniem podatku naliczonego od pojazdów samochodowych
  • Ogólne zasady związane z odliczaniem podatku naliczonego od materiałów eksploatacyjnych do samochodu i benzyny
  • Pojazdy samochodowe wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej – zasady rozliczeń VAT
  • Pojazdy samochodowe wykorzystywane w celach mieszanych – zasady rozliczeń VAT
  • Zmiana przeznaczenia użytkowania pojazdu
  • Procedura VAT marży
  • Omówienie zasad składnia VAT-26

2. Rozliczenia dotyczące podatku PIT i CIT

• Rozróżnienie między samochodem osobowym, a ciężarowym
  • Samochód jako środek trwały
    • wartość początkowa
    • metody amortyzacyjne
    • limity amortyzacyjne w 2019
    • wykreślenie samochodu z ewidencji
    • kontrola ewidencji
  • Wykorzystywanie samochodu niebędącego środkiem trwałym podatnika – kiedy jest możliwe? Warunki i zasady rozliczeń
  • Leasing operacyjny a leasing finansowy od 2019
  • Rozliczenia kosztów dotyczące ubezpieczenia, materiałów eksploatacyjnych, benzyny
  • Zbycie samochodu – konsekwencje podatkowe
  • Wykorzystywanie samochodów służbowych w celach prywatnych
  • Samochody prywatne wykorzystywane na cele służbowe
  • Samochody a delegacje – rozliczanie

Radca Prawny

Studia ukończyła z wyróżnieniem jako najlepsza absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest też absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku: „Controlling i analiza ekonomiczna przedsiębiorstw”.

Doświadczenie zdobyła jako pracownik organów administracji skarbowej oraz największych kancelarii prawnych i firm audytorsko – księgowych, obsługując klientów indywidualnych, podmioty gospodarcze oraz jednostki sektora finansów publicznych.

Jest członkiem komisji rewizyjnej Okręgowej Izby Radców Prawnych oraz członkiem komisji do spraw karno-skarbowych Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących podatku od towarów i usług, podatku od nieruchomości, podatków dochodowych, zagadnień z pogranicza prawa cywilnego i podatkowego, optymalizacji podatkowych oraz spraw karno – skarbowych. Jako pełnomocnik reprezentuje Podatników w licznych postępowaniach podatkowych i kontrolach przed organami podatkowymi i celno – skarbowymi. Reprezentuje również Klientów w sporach przed Sądami Administracyjnymi. Posiada również doświadczenie w sporządzaniu dokumentacji cen transferowych.