Podatek VAT 2018/2019 oraz aktualne problemy

Celem szkolenia "Podatek VAT 2018/2019" jest przedstawienie najnowszych zmian w zakresie podatku VAT oraz Split payment, a także aktualnych problemów związanych z rozliczaniem podatku VAT, determinowanych w szczególności działaniem organów podatkowych oraz orzecznictwem Ministra Finansów, sądów administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Szkolenie z zakresu podatku VAT nakierowane jest na aspekty praktyczne, tj. zarówno przedstawienie danej problematyki, jak i możliwych sposobów postępowania z nią związanych.
W trakcie szkolenia jego uczestnicy będą mieli również możliwość pozyskania informacji co do kierunków i sposobów podejmowania działań kontrolnych przez organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej, a także planowanych, kolejnych zmian w ustawie o VAT.

I. Podatek VAT 2018/2019 - zmiany

1. Split payment - „podzielona płatność”

• istota Split payment
  • Split payment jako „dobrowolny przymus”
  • katalog transakcji podlegających Split payment
  • rodzaje podmiotów (podatnik VAT czynny, podatnik VAT zwolniony, konsument) a Split payment
  • rachunek VAT (zasady otwierania, prowadzenia rachunku VAT, koszty i opłaty)
  • realizacja płatności przy stosowaniu Split payment
  • korzyści dla nabywcy z tytułu stosowania Split payment
  • zasady korzystania ze środków znajdujących się na rachunku VAT

2. Pozostałe zmiany

• System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR)
  • stosowanie PKWiU w podatku VAT
  • kasy fiskalne – rozporządzenie MF z dnia 20 grudnia 2017 r. dot. zwolnień od kas fiskalnych
  • podwyżka stawki VAT z 8% do 23% na wybrane towary

3. Nowe wzory deklaracji VAT (obowiązują od 1 lipca 2018)

4. Planowane zmiany na II półrocze 2018/I półrocze 2019 dotyczące kas fiskalnych

• modyfikacja zasad wystawiania faktur do transakcji udokumentowanej uprzednio paragonem
  • nowe sankcje w podatku VAT
  • NIP nabywcy w treści paragonu fiskalnego
  • kasy fiskalne a raportowanie on-line
  • ulga na zakup kasy fiskalnej
  • kara pieniężna za brak przeglądu technicznego kasy fiskalnej itd.

5. Pozostałe (wybrane) planowane zmiany

• nowa definicja „pierwszego zasiedlenia” a zwolnienie od podatku VAT przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT
  • nowe wersje wzorów deklaracji VAT (omówienie nowych/zmienionych pozycji deklaracji)
  • zmiany w zakresie opodatkowania podatkiem VAT bonów/voucherów
  • standaryzacja faktur w relacji administracja publiczna–przedsiębiorca

II. Dokument MF opublikowany w dniu 25 kwietnia 2018 r. pt. „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”

III. Wybrane, aktualne problemy na gruncie podatku VAT w kontekście bieżącego orzecznictwa organów podatkowych oraz sądów administracyjnych

• związek pomiędzy nabywanymi towarami i usługami a działalnością opodatkowaną
  • działania w zakresie CSR
  • „korekta” podatku naliczonego przy imporcie usług, OO (art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT)
  • „preproporcja” (m.in. dopuszczalność wyboru innej metody obliczania preproporcji niż metody przewidziane w przepisach; dotacje a „preproporcja”itp.)
  • rozliczanie faktur korygujących
  • wystawienie faktury do paragonu a JPK
  • praktyka organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej w zakresie kwestionowania prawa do odliczenia podatku naliczonego
  • nabycie paliwa poprzez karty paliwowe (flotowe) (oczekiwanie na wyrok TSUE)