Leasing w polskim prawie - aspekty podatkowe

Miejscowość: Warszawa
Termin: 2019-03-22 Zobacz inne terminy tego szkolenia.

1. Leasing w ustawach o podatku dochodowym

• podatkowa klasyfikacja leasingu – leasing operacyjny a leasing finansowy
  • sposób wyboru metody leasingu; warunki do spełnienia
  • zasady ujmowania w kosztach podatkowych w przypadku leasingu operacyjnego w pkpir i księgach handlowych
  • zasady ujmowania w kosztach podatkowych w przypadku leasingu finansowego w pkpir i księgach handlowych
  • zasady ustalania wartości początkowej w przypadku leasingi finansowego
  • sposoby zakończenia umowy
  • korzyści wyboru umowy leasingowej
  • szczególne zasady rozliczania leasingu samochodów osobowych w przypadku leasingu operacyjnego i finansowego

2. Leasing a podatek od towarów i usług

• leasing finansowy a dostawa towarów
  • leasing operacyjny a świadczenie usług
  • moment powstania obowiązku podatkowego u leasingodawcy
  • moment odliczenia podatku naliczonego u leasingobiorcy
  • szczególne zasady odliczania podatku VAT w przypadku leasingu samochodów osobowych
  • kiedy składamy VAT-26 w przypadku zaliczki na umowę leasingową

3. Leasing samochodów osobowych

4. Leasing nieruchomości

5. Leasing gruntów

6. Leasing zwrotny

7. Leasing w walucie obcej

8. Wybrane aspekty podatkowe działań realizowanych podczas umowy leasingowej

• Ubezpieczenie przedmiotu leasingu a stawka VAT
  • Cesja umowy leasingowej
  • Przekształcenia podmiotów a umowy leasingowe
  • Zakończenie umowy leasingowej

Ekspert Instytutu

Członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych

W ramach samorządu zawodowego, pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego Zamiejscowego Sądu Dyscyplinarnego KIDP.

Prowadzi cykliczne szkolenia dla doradców podatkowych zrzeszonych w Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Od 1999 roku dyrektor w firmie księgowej.

Od 2009 roku członek zarządu podmiotu o zasięgu ogólnopolskim, zajmującego się outsourcingową obsługą księgową podmiotów gospodarczych. Aktualnie firma świadczy kompleksową obsługę księgowo-finansową i podatkową na rzecz niemal 600 podmiotów gospodarczych o różnych profilach działalności, w tym ponad 230 spółek prawa handlowego.

Ponadto od 2009 roku świadczy usługi doradztwa podatkowego w ramach własnej kancelarii doradcy podatkowego.

Znakomity wykładowca łączący bogatą praktykę z niezwykłą umiejętnością przekazywania wiedzy.

Od 2010 roku prowadzi szkolenia dotyczące tematyki podatkowej i kadrowej, w szczególności z zakresu podatku od towarów i usług.

W latach 2010-2017 przeprowadziła około 1100 godzin szkoleń z czego 400 dotyczących podatku od towarów i usług.