Jawność wynagrodzeń od kiedy? – Dyrektywa przejrzystości płac

Jawność wynagrodzeń od kiedy?

Przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń mają pomóc zmniejszyć lukę płacową.

Polska ma czas do czerwca 2026 wdrożyć przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń, które mają zmniejszyć nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn.  Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (Dz. Urz. UE L 132 z 17.5.2023), wyzwaniem dla wielu firm będzie stworzenie grup pracowników wykonujących tą samą pracę lub pracę o takiej samej wartości pogrupowanych przez pracodawcę w sposób niearbitralny na podstawie niedyskryminacyjnych i obiektywnych, neutralnych pod względem płci kryteriów. Kryteria te obejmują: umiejętności, wysiłek, zakres odpowiedzialności i warunki pracy. Dyrektywa dopuszcza dodatkowe kryteria wyceny, na przykład umiejętności miękkie, jeśli jest to obiektywnie uzasadnione w danym miejscu pracy lub na danym stanowisku.

Należy pamiętać, ze pierwsze sprawozdanie pracodawcy będą zobowiązani realizować za rok 2026. Dlatego w 2025 roku należy wypracować podział zatrudnionych na grupy, sprawdzić poprawność danych i wynik luki płacowej, aby mieć w tym roku czas na ewentualne zmiany w strukturze wynagrodzeń.

W zależności od liczby zatrudnionych osób w firmie różna jest częstotliwość oraz  termin pierwszego raportowania.

Liczba zatrudnionych osóbObowiązek pierwszego raportowaniaCzęstotliwość raportowania
250 +czerwiec 2027co roku
150 – 249czerwiec 2027co 3 lata
100 – 1492031co 3 lata
< 100Nie będzie obowiązku raportowania, dobrowolność pracodawcy.

Wyliczenie luki płacowej będzie wymagało od pracodawcy czasochłonności, analiz aby udowodnić brak nierówności wynagrodzeń między kobietami i mężczyznami wykonującymi taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Należy pamiętać, że luka płacowa to różnica średniego poziomu wynagrodzenia między kobietami a mężczyznami, wynosząca co najmniej 5% w którejkolwiek wcześniej pogrupowanej przez pracodawcę kategorii.


Jawność wynagrodzeń od kiedy ? Już wiemy! – zapraszamy więc do udziału w szkoleniu.

>> zobacz program


jawność wynagrodzeń od kiedy