Podatek u źródła – szkolenie prowadzą doświadczeni praktycy.

1. Omówienie pojęć dotyczących podatku u źródła

• źródła prawa międzynarodowego
  • umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
  • konwencja MLI (zasady działania, wpływ na polskie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania)
  • nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy w świetle ustawy CIT/PIT
  • rezydencja podatkowa
  • certyfikat rezydencji (m.in. definicja w świetle ustawy CIT/PIT, okres ważności, znaczenie w świetle rozliczeń WHT)
  • beneficial owner (m.in. definicja rzeczywistego właściciela w ustawach o CIT i PIT, przesłanka otrzymania danej należności dla własnej korzyści i przesłanka pośrednika przesłanka prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej – projekt objaśnień podatkowych z 25.09.2023)

2. Podatek  u źródła

• należności nierezydentów objęte podatkiem u źródła
  • pojęcie należytej staranności w świetle interpretacji podatkowych i orzeczeń sądowych
  • konsekwencje wypłaty należności powyżej 2 mln zł
  • stawki podatku u źródła
  • ubruttowienie należności

3. Pobór WHT i stosowania preferencji

• Relief at source (warunki stosowania zwolnień i obniżonych stawek WHT)
  • Pay and Refund ( konsekwencje stosowania mechanizmu, zwrot podatku pobranego w procedurze Pay and Refund, wyłączenie stosowania mechanizmu – oświadczenie, opinia o stosowaniu preferencji itp.)

4. Praktyczne przykłady rozliczenia WHT w świetle interpretacji i orzeczeń

• opodatkowanie należności licencyjnych (odsetki, prawa autorskie, należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how)
  • opodatkowanie dywidend
  • opodatkowanie usług niematerialnych (m.in. doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze)